НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ НАУК
 
 
 
Українська академія наук (УАН) – авторитетна наукова організація, яка заснована в 1991 р.

Очолює УАН - Президент ОНІПКО Олексій Федорович, доктор технічних наук, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Українська Академія Наук об’єднує  14 фахових відділень за різними науковими напрямками – фізико-технічними, гуманітарними, медичними, біологічними тощо, має власні близько 50 науково-дослідних установ, у тому числі філіал УАН в Італії (керівник Сільвано ПЕДРОЛО), в Росії (керівник КИРИЛЕНКО А.Г.), в Болгарії (керівник Сергій АНДРІЄНКО). Налагоджено наукові зв’язки з науковими академіями зарубіжних країн, зокрема США, Росії, Італії, Польщі, Південної Кореї, Казахстану, Грузії тощо.

Нещодавно (у 2010 р.), підписано угоду з компанією „RD JAPAN CO., ” (Японія), про співробітництво у сферах техніки і технологій, фінансів та інвестицій тощо. У 2010 р. підписано МЕМОРАНДУМ про співробітництво з YESA (Європейським Системним Міжнародним агентством), за яким сторони також мають наміри розвивати прямі контакти та забезпечувати науково – експертне забезпечення між діловими колами двох країн: Україна – Австрія.

Організація роботи УАН відповідає сучасним ринковим умовам господарювання, інститути академії знаходять ефективні наукові напрямки, досліджують і виробляють конкурентоздатну продукцію, забезпечуючи свій успішний розвиток.

Роботи Інституту автоматизованих систем УАН (директор академік УАН, доктор технічних наук, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки ВАЩЕНКО В.П.), який являє собою комплексну науково-виробничу структуру, тримає передові позиції завдяки  різноманітним напрямкам розробок, результати більшості яких перевищують світовий рівень. Маскувальне покриття „Контраст”, реалізоване за участю цього інституту, перевищує усі відомі світові аналоги і ця розробка була удостоєна Державної премії України.
 
Серед інших розробок інституту:

– Укупорка (тара) для боєприпасів, яка вдвічі легше аналогічної дерев’яної, має вогнетривкість до 600 оС, тривка до гноїння тощо.
– Технологія виготовлення базальтової луски та виробів з неї.
– Нові матеріали для медицини.
– Стрілецька зброя: пістолет-кулемет, автомат, гранатомет, снайперська гвинтівка, малогабаритний пістолет прихованого носіння, ракетниця (виконано у співпраці з державними організаціями, які мають відповідні ліцензії).

Прикладом успішної постановки до військового використання з цього переліку слід назвати тренажер для літака-винищувача „МИГ-29”, розроблений і виготовлений підрозділом під керівництвом академіка УАН КРИВОНОСОВА В.Б. Унікальні технічні параметри цього тренажера поєднуються з рекордно низьким споживанням електроенергії – біля 4 кВт. Основні принципи розробки – модульне конструювання тренажера – були раніше випробувані при конструюванні тренажерів гелікоптерів „Ми-8”, „Ми-24”, корабля на повітряній подушці, літака-екраноплана тощо.

Інститут високоміцного чавуну та комплексних модифікаторів УАН (директор член-кор. УАН ВОЛОЩЕНКО С.М.) спеціалізується на дослідженні високоміцного чавуну з кулястим графітом та технологіях виробництва зносостійких і міцних деталей з цього матеріалу. Серед розробок слід відзначити такі:
– Гальмівні колодки для залізничних вагонів з підвищеною у 2 рази зносостійкістю порівняно з тими, що зараз експлуатуються на вітчизняній залізниці, які пройшли сертифікацію за кордоном і готуються до масового використання.

– Лемеші для сільськогосподарської техніки (спільна розробка з Інститутом проблем матеріалознавства НАНУ), середня ефективність яких складає 90-100 га, порівняно з середньою ефективністю 40 га стальних лемешів вітчизняного виробництва. Інша перевага – при серійному виробництві, вони матимуть суттєво нижчу вартість порівняно з аналогічними за технічними характеристиками.

Важливо відмітити, що основні нові технічні рішення названих вище розробок захищені патентами на винахід або корисну модель за сприянням Департаменту інтелектуальної власності (керівник академік УАН СИНИЦИН А.Г.) або авторами самостійно.

Інвестиційні проекти на ці розробки можуть бути доповнені за фінансової підтримки потенційного інвестора додатковими патентами на винахід (корисну модель), оскільки більшість з них містять „ноу-хау”, які мають ймовірність такого захисту.

Заслуговує на увагу запатентована розробка системи голосування (і опитування) бюлетенями (автор академік УАН ОНІПКО О. Ф.), яка демонструвалась і отримала перші відзнаки на багатьох міжнародних виставках в Україні і за кордоном. Модифікація цієї системи, а також спосіб автоматизованого голосування бюлетенями (співавтори академіки УАН ОНІПКО О.Ф. і СИНИЦИН А.Г.) отримали нагороду як кращі винаходи всеукраїнського конкурсу „Винахід-2009”.

Слід також відзначити успішну багаторічну діяльність керівника Міжнародної федерації мистецтва „Дракон” академіка УАН КИЦЬКА П.М. у галузі спорту і спортивної медицини, який отримав патент на „Спосіб фізичної підготовки спортсмена „Дракон” в Україні і Росії, керує роботами по вдосконаленню різноманітних спортивних снарядів, у тому числі на рівні винаходів. За його ініціативою у 2010 р. було створено Військово-козацький департамент УАН (керівник академік УАН КИЦЬКО П.М., перший заступник академік УАН СИНИЦИН А.Г.), який має за мету відродити козацький патріотизм, працьовитість, дисциплінованість та інші кращі надбання козацтва у сучасній їх трансформації і сучасному суспільстві з ринковими господарськими відносинами. В ідеальному варіанті українці мають відбудувати Україну як міцну державу з динамічним рухом капіталів, інноваційним оновленням виробництв, духовно багату, із сприятливими умовами проживання та як рідну землю для всього світового українства.


 
Анатолій СИНИЦИН, академік УАН,
перший заступник ВКД УАН.

 
lang lang lang